вівторок, 21 грудня 2021 р.




Інформація про зміни норм та порядку організації харчування

У відповідності до Постанови Кабінету міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку", затверджені Постановою: 

норми харчування у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку;

Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку

набирають чинності з 1 вересня 2021 року.




РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ ДИТИНИ

  • Починайте з себе. Немає ліпшого способу сформувати або скорегувати звичку дитини, ніж демонструвати бажану модель харчової поведінки завдяки особистому прикладу. Пам”ятайте, що дитина повторює за батьками все, що бачить. Критичне мислення й усвідомлений підхід до харчування сформується протягом підліткового віку, однак до цього часу дитина ризикує набути стійку залежність від солодкої, жирної або калорійної їжі.
  • Дотримуйтеся режиму харчування. Дієтологи рекомендують розділяти прийоми їжі на 4-6 разів. Перерва під час прийому їжі для дитини не має перевищувати 4 години, бо в такому разі організм не отримує сигналу накопичувати поживні речовини «про запас» і ефективно витрачає енергію. На скільки суворим буде режим харчування залежить від індивідуальних особливостей дитини, її самопочуття і сімейних обставин. Проте надмірна увага до часу вживання їжі може призвести до додаткової стривоженості та занепокоєння, що негативно впливає на апетит й ефективність засвоєння їжі.
  • Подавайте їжу в призначеному для цього місці. Зазвичай вживання їжі в домашніх умовах відбувається на кухні, де є стіл, стільці тощо. Однак у деяких родинах заведено накривати стіл у вітальні, при цьому користуватися столовим текстилем, вишуканим посудом і приборами. Також є сім”ї, які збираються поїсти у вітальні, але не заради естетики спільного прийому їжі, а щоб влаштуватися біля телевізора. Відповідно, від ставлення сім”ї до процесу прийому їжі й залежать харчові звички дитини.
  • Урізноманітнюйте раціон дитини. Не кожна сім'я може придбати дорогі сорти м'яса та риби. Проте всі мають змогу чергувати продукти харчування, доступні для будь-якого сімейного бюджету: м'ясо куряче й яловиче, рибу хек і мерлузу, субпродукти і мідії або інші морепродукти. Відмовтеся часто готувати для дитини одну її улюблену страву, ліпше запропонуйте спробувати щось нове. Завдяки цьому в дитини формуватиметься смакова цікавість. Також варто обговорювати структуру страви, її консистенцію, колір, аромат, історію та географію поширення. Усе це разом із вживанням їжі розширить словниковий запас і ерудицію дитини.
  • Подавайте страви та сервіруйте стіл естетично. Привабливо прикрашена ароматна страва в десятки разів інтенсивніше стимулює зони головного мозку, що активують механізм травлення. Оригінальність подачі може вмотивувати дитину спробувати новий продукт. Надалі дозволяйте їй брати участь в оформленні страв, адже це поліпшує естетичний смак і є виявом турботи про тих, для кого готують їжу.
  • Надайте дитині можливість самій визначати улюблені страви. Часто дитина змушена дотримуватися харчових звичок батьків і не має вибору. Наприклад, можливо їй і смакувала б гречана каша, але тато демонструє до цієї страви відверту відразу. Навряд чи після негативного коментаря дитина поставиться до каші неупереджено. Тому варто надавати дитині можливість самостійно робити вибір, прислухатися до власних уподобань. Вона має відчувати, що її думку та бажання враховують. У такому разі дитина почне поважати та сприймати вподобання інших людей, відстоювати власні погляди. Пропозицію вибору слід формулювати на основі додаткової альтернативи, коли основна страва є незмінною. Наприклад, кисломолочний сир – основна страва, а дитина отримує можливість обрати ягоди або фрукти, які до нього додадуть.
  • Не перегодовуйте дитину. Кладіть на тарілку невелику порцію їжі. Якщо дитина відчуває, що ще голодна, вона попросить добавку. Так вона навчиться самостійно визначати міру ситості. Якщо ж на тарілці залишається їжа, а дитина відмовляється доїсти, то не варто змушувати її. Навіть якщо запасу з”їдених продуктів не вистачить для тривалого забезпечення ситості, ліпше дитині дозволити самостійно регулювати цей процес. Зрештою вона набуде досвіду ефективного накопичення необхідної кількості енергії. Такий стиль харчового виховання вимагає відсутності вдома печива і цукерок, якими дитина може швидко поповнити запас калорій.
  • Не робіть із їжі винагороду. «Солодкі» заохочення можуть стати одним із каменів спотикання на шляху до формування здорових харчових звичок. Дитина має отримувати солодощі разом з іншими стравами як невід”ємну частину свого раціону, а не як нагороду за особливі заслуги чи для відволікання від пустощів. Демонструйте дитині шанобливе ставлення до їжі і до тих, хто її приготував, однак не створюйте культ їжі.
  • Обговорюйте корисні та шкідливі властивості продуктів харчування. Дитина вивчає навколишній світ через спілкування з батьками. Якщо у неї є можливість ставити запитання, чути відповіді і роздуми авторитетних дорослих, якщо дорослі стимулюють формування її власного критичного ставлення до різних питань і тем, то на дитину не вплине ні «бомбування» рекламою, ні маніпуляції маркетингових технологій.
  • Формуйте адекватну харчову поведінку дитини методом гри. Для цього підходить формат рольової гри, зокрема «В кухаря» або «В кафе», а також продуктивні види діяльності (малювання, ліплення тощо); тематичні інтерактивні бесіди з переглядом фото- і відеоматеріалів.
  • Хваліть дитину. Не забувайте заохочувати дитину похвалою навіть за незвичне поліпшення її харчової поведінки. Підбадьорливе слово, на відміну від солодкої цукерки, потішить і зігріє душу дитини, при цьому збереже її тіло здоровим.


 


Профілактика "короновірусного стресу"

⁉️Як зменшити власну тривожність, пов’язану з пандемією? Чи варто говорити з дітьми про коронавірус?

❓Як розповідати, аби не провокувати тривожність і паніку у дітей?
Не бійтеся говорити про коронавірус з дітьми!
Намагайтеся відповідати на питання, подаючи збалансовану інформацію, без емоційного (тривожного) забарвлення. Якщо батьки взагалі не говорять або дають недостатньо інформації, діти схильні вигадувати зайві катастрофічні історії. Проте забагато інформації також може стати причиною додаткової тривоги.

 Найчастіше діти питають:
❓ Що таке коронавірус? Як людина може заразитися на коронавірус?
Вірус поширюється, як грип, застуда чи кашель. Якщо людина, в якої коронавірус чхає або кашляє, мікроби, що знаходяться всередині організму, виходять за межі тіла. Це тому, що під час чхання й кашлю в повітря вилітають крихітні краплі з мікробами.
Щоб потрапити всередину здорової людини й зробити її хворою, цим мікробам доводиться чимало помандрувати. Здорова людина може торкнутися мікробів, що вийшли з чханням і кашлем, а потім торкнутися рота, очей або носа. Це місця, через котрі мікроби можуть потрапити всередину тіла.

Діти та дорослі можуть залишатися здоровими, практикуючи поведінку здоров’я:
➡ Чхати/кашляти в тканини (і викидайте їх) або чхати/кашляти в лікті. Це допомагає утримати мікроби від переміщення й зараження інших людей.
➡ Мити руки милом і водою, як зазвичай, після туалету, перед їжею й після видування носа. Коли ви миєте руки, повільно рахуйте до 20. Батьки можуть запропонувати дітям проговорити азбуку або заспівати якусь пісеньку. Це допоможе дітям краще зорієнтуватись щодо кількості часу для миття рук.
➡ Намагайтеся не торкатися рота, очей і носа.

❓ Чому люди носять маски? Чи треба носити маску?
Маски повинні носити хворі, щоб не поширювати мікроби. Маски також призначені для медичного персоналу (лікарів і медсестер), щоб вони могли допомогти людям, у яких є вірус.

На вулиці маски призначені для того, щоб зменшити вірогідність дотиків руками до обличчя.

❓ Чи можете ви померти від коронавірусу?
Як і від грипу, більшість людей, які заразилися вірусом, не померли. Лікарі доглядають за хворими. Вони хочуть переконатися, що кожен отримує необхідну допомогу, а також запобігти поширенню вірусу.
Важливо продовжувати робити те, що ти любиш робити, та практикувати здорову поведінку, тобто чхати або кашляти в лікті, регулярно мити руки, менше торкатися свого обличчя. Тоді можна не перейматися через вірус.

Демонструйте спокій щодо коронавірусу
✅Попри те, що ви можете тривожитися, важливо демонструвати спокій, коли говорите про вірус. Діти придивляються до вас, щоб побачити, чи ви відчуваєте страх, чи ні.
Згадайте про політ у літаку, коли є турбулентність. Стюардеса, яка здається наляканою, може змусити думати, що дійсно щось не так, і перелякати пасажирів. Якщо стюардеса спокійно із посмішкою пропонує напої, зрозуміло, що скоро будуть сприятливі умови й тряска скінчиться, тому для хвилювання немає підстав.
✅ Обмежте новини щодо коронавірусу
Хоча новини можуть бути корисними, іноді в новинах використовують страшні для дітей формулювання. Постарайтеся обмежити перегляд новин. Дивіться їх, коли дитина спить, або читайте новини самостійно, щоб діти не чули розповіді.
✅ Слідкуйте за заспокоєнням
Дітям закономірно ставити питання про щось для них нове. Однак іноді, повторювані запитання можуть свідчити про дитячу тривожність і пошук заспокоєння. У таких випадках дитина неодноразово задає одні й ті ж самі або подібні запитання. Тривожність у дитини посилюється незалежно від того, скільки разів ви відповідаєте на ці запитання. Якщо ви помічаєте тривожність (зокрема, через постійне перепитування), варто звернутися до фахівця, який допоможе дитині впоратися з тривогою.

Пам'ятайте, всі наполегливо працюють, щоб впоратися з вірусом. Ви можете демонструвати своїм дітям, що ви, як зазвичай, продовжуєте робити важливі для вас речі, практикуючи здорову поведінку.

За матеріалами: DBT Center Ukraine (центр когнітивно-поведінкової терапії)




Сестра медична старша ЗДО "Барвінок" - Лихман Олена Вікторівна

Життєве кредо Олени Вікторовни Хто бере -  наповнює долоні, хто віддає – наповнює серце!


Медична сесМирное. Детский ясли-сад "Солнышко" - Доктор советует, консультирует, информируеттра контролює:

  • наявність у дітей довідок про стан здоров'я, проходження ними медичного обстеження;
  • якість харчування, дотримання санітарно-гігієнічних вимог у закладі;
  • своєчасне проходження медичного огляду працівниками;
  • наявність санітарних книжок під час прийому працівників на роботу;
  • навантаження на дітей під час проведення фізкультурних занять;
  • виконання графіку профілактичних щеплень;
  • дотримання режиму дня.





День Святого Миколая найулюбленіше свято дітлахів. Вони з нетерпінням чекають пробудження, а подушечки чи черевички наповнюються подарунками. У цей день Миколай Чудотворець ближче до нас як ніколи! В цей день він почує і зрозуміє всі наші прохання і бажання ...

          19 грудня в закладі дошкільної освіти "Барвінок" святкували День Святого Миколая. До цього дня діти готувалися ретельно, дошкільнята показали цікаве дійство з піснями та віршами для Св. Миколая.

          Свято пройшло весело та цікаво, а на прикінці свята святий Миколай роздав діткам подарунки, солодощі та побажав усім міцного здоров'я, щастя, миру та благополуччя. 
















четвер, 2 грудня 2021 р.

1 жовтня в Україні відзначають Покрову Пресвятої Богородиці, День захисника України, День українського козацтва.

Впереддень цих важливих для нашої країни дат у нашому закладі дошкільної освіти "Барвінок" відбулося свято “Ми діти козацького ...